budowanie nawyków
MOTYWACJA

BUDOWANIE NAWYKÓW

O budowaniu nawyków napisano wiele prac naukowych. Wiadome jest, że nawyki w ciągu naszego życia mogą się zmieniać. Niektóre zostają z nami na zawsze, inne odchodzą w zapomnienie po chwilowej euforii.

Budowanie dobrych nawyków nie jest rzeczą prostą do zrobienia. Dlaczego? Ponieważ musimy się zmierzyć z samym sobą. A jak wiadomo, bardzo często jesteśmy dla siebie największymi krytykami. Karcimy się za każde niepowodzenie. Zapominamy jak ważne jest nagradzanie siebie, gdy uda się nam zrealizować jakiś cel. Nie potrafimy przyjmować komplementów i szukamy w sobie wad, zamiast skupiać się na tym co jest w nas najlepsze.

Zanim zaczniesz wprowadzać w czyn nowe postanowienia, musisz dokładnie określić jaki jest Twój cel i w jakim czasie chciałbyś go osiągnąć. Jeśli powiesz sobie „no dobra, to może poprawie trochę swoją kondycję” będzie trudniej Ci odnieść sukces. Należałoby powiedzieć „ w ciągu pół roku (data…) poprawię swoją kondycję fizyczną, poprzez codzienne……. oraz ćwiczenia wykonywane……..a raz w miesiącu, będę wykonywać np. zdjęcie by zobaczyć swoje wyniki i porównać je z poprzednimi.

Ostatnio odkryłam, że wprowadzenie pewnego rodzaju rytuałów ma ogromny wpływ na to czy uda się nam wytrwać w postanowieniu. Moim popołudniowo – wieczornym rytuałem są ćwiczenia (ok 20- 30 min), które wykonuję w domu, a następnie przygotowuję świeżo wyciskany sok z owoców i warzyw. Te dwie czynności wspomagają moją konsekwencję i pomagają mi wytrwać jednocześnie przy ćwiczeniach oraz budowaniu zdrowych nawyków żywieniowych. W moim mózgu wytworzyło się połączenie ćwiczenia + sok = dobre samopoczucie, lepsza forma, szczęśliwa „Ja”.

Uwielbiam czekoladę i różne pralinki. Kiedyś do kawy musiałam mieć coś słodkiego (często nie kończyło się tylko na kostce czekolady). Ostatnio robiąc zakupy przechodziłam obok ogromnego stoiska ze słodyczami… Powiedziałam sobie wtedy, przecież będę ćwiczyć i robić sok… I wtedy cała ochota na słodkie odeszła.

Każdy z nas musi znaleźć swoje sposoby na dojście do celu. Czasem może się zdarzyć, że podejmiemy wiele prób zanim znajdziemy rozwiązanie. Ważne jest to by się nie podawać i nie ustawać w dążeniu do tego co chcemy osiągnąć. Nawet jeśli Ci się nie uda raz, drugi czy trzeci – nie poddawaj się!! Szukaj swoich rozwiązań, swoich motywacji i najważniejsze… bądź dobry dla siebie!! Kiedy przychodzi zwątpienie mów sobie „NIE PODDAM SIĘ!! NIE BĘDĘ SŁUCHAĆ TEGO NEGATYWNEGO GŁOSU!! DAM RADĘ!!

 „Jesteśmy tym, co w swoim życiu powtarzamy. Doskonałość nie jest jednorazowym aktem, lecz nawykiem.”

Arystoteles