nigdy nie jest za późno
MOTYWACJA

Jakich błędów uniknąć podczas zakładania działalności gospodarczej…

Jakich błędów uniknąć podczas zakładania działalności gospodarczej? Żałuję, iż nie było mi dane przeczytać takiego wpisu zanim ją założyłam.

Oszczędziło by mi to wiele czasu oraz pieniędzy. Jeśli ktoś mówi Ci że to bułka z masłem to częściowo jest w błędzie. Sama formalność jest bardzo prosta jednak późniejsze działania z pewnością wymagają gruntownego przygotowania. Oto co poradziłabym sobie z perspektywy mojej obecnej wiedzy i doświadczenia…

Po pierwsze ZRÓB TO DLA SIEBIE!! Nie dla kogoś innego. Nie ważne czy brat, siostra, mąż, żona mają pomysł… Koniec końców to Ty pod wszystkim się podpisujesz, składasz dokumenty do Urzędów i w razie czego to Ty zostaniesz sam z firmą.

Zrób rozeznanie. Udaj się do Urzędu Miasta, Urzędu Pracy czy Agencji zajmujących się dotacjami. Może się okazać, iż uda Ci się uzyskać dofinansowanie, może mieć kluczowe znaczenie na samym początku. Szkoda, by było gdybyś musiał odpuścić przed samą metą z powodu braku środków finansowych. Pewnie będziesz musiał się trochę nachodzić i swoje odstać, ale gra warta jest świeczki.

Po trzecie zastanów się czy warto od razu rezygnować z pracy na etacie (o ile taką posiadasz). Być może warto rozpocząć działania po godzinach. Tak będzie to dodatkowe poświęcenie, ale Twój portfel na pewno to odczuje. W razie czego zawsze możesz zostać na etacie.

Biznes plan. Niby oczywiste, ale ciekawa jestem ile osób robi solidny biznes plan przed rozpoczęciem działalności. Zadawaj wiele pytań i szukaj odpowiedzi, to pozwoli uniknąć późniejszych niespodzianek np. konieczność zgłoszenia pewnych rzeczy do sanepidu.

ZUS.  Czyli to co przedsiębiorcy kochają najbardziej. Dwa lata preferencyjnego ZUS-u bardzo szybko miną, a późniejsze obciążenie może okazać się zbyt duże dla budżetu domowego. Co prawda szykowane są nowelizacje przepisów, które mają pomóc tym którzy niewiele zarabiają lub w ogóle na swojej działalności ale to kwestia (miejmy nadzieję) 2019 roku.

Najważniejsze jednak zostawiam na koniec. Miej w sobie odwagę do działania i spróbowania. Nie ma nic gorszego niż zastanawianie się nad tym „co by było gdybym…”. A jeśli nie wyjdzie, to nie koniec świata!! Zawsze można dostosować działania lub zrezygnować i kiedyś znowu podjąć ryzyko 😊 Wiele świetnych biznesów zostało stworzone przez osoby po 50…

Wszystko przed nami 😊