kaizen
MOTYWACJA

KAIZEN

Radzić sobie z problemami można na wiele sposobów. Zapewne każdy z nas ma na to lepsze lub gorsze sposoby. Co jednak robić, gdy utknęliśmy w miejscu lub dotychczasowe sposoby nie przynoszą oczekiwanych rezultatów?

Kaizen to metoda radzenia sobie z różnymi rzeczami w naszym życiu, za pomocą małych kroków. Właśnie to małe kroki, małe cele stanowią o sukcesie tej metody. Łatwiej jest podnieść i przenieść niewielki kamień niż ogromy głaz. John Wooden mawiał „Kiedy poprawiamy się odrobinę każdego dnia, po pewnym czasie zaczną pojawiać się duże zmiany.” Marzymy o wielkich osiągnięciach w różnych dziedzinach naszego życia. Chcemy znaleźć się na „samej górze”. Jednak możemy ulec zniechęceniu, bo przecież do tego prowadzi tak długa droga…

Filozofia małych kroków pozwala nam dostrzegać nieduże cele, które są łatwiejsze do zrealizowania. Przez to wzrasta nasza pewność siebie, a zamierzony dalszy i większy cel nie wydaje się być taki straszny jak na początku naszej drogi.

Wyobraź sobie, że masz przed sobą zbudowanie dużego muru. Codzienne położenie kilku cegieł nie wydaje się zbytnim wysiłkiem, niż miałbyś położyć ich np. trzy tysiące. Powoli rosnący mur będzie zachęcał Cię do dalszej pracy. Podobną analogię możemy zastosować np. do naszych finansów. Załóżmy, że musisz odłożyć 5 tysięcy złotych (na jakiś cel- nie ważne na jaki). O ile łatwiej będzie Ci to zrobić regularnie odkładając po np. 100 – 300 zł niż 1 000 zł? Nie nadwyręży to Twojego budżetu, a kiedy kupka rośnie o wiele łatwiej dokładać więcej.

Kaizen to zmiany bez gwałtowanych ruchów, jednak jak z każdą zmianą to Ty musisz tego chcieć!! To musi być Twoja decyzja!! Nikt za Ciebie nie dokona zmian. To ważne aby marzyć, od tego się wszystko zaczyna. Jednak musisz uważać, by nie zostać tylko marzycielem.

Działaj małymi krokami, oszukuj strach, który często jest tylko w twojej głowie. Działaj, nie poddawaj się!!

P.S. Jeśli chciałbyś się dowiedzieć czegoś więcej na temat metody Kaizen zachęcam Cię do obejrzenia poniższych filmików, to wiedza w pigułce 😊

https://www.youtube.com/watch?v=hQODlumbksM

https://www.youtube.com/watch?v=4_5q70FumsQ

 

„Zacznij w miejscu, w którym stoisz, i zacznij od rzeczy małych”

Rita Baily